نشست صمیمانه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان با مدیر کل صدا و سیمای استان با هدف برنامه ریزی برای استقبال از هفته صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مرجع آنلاین به نقل از دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان؛ ظهر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه سال جاری، علیرضا غیاثی مدیرعامل شرکت آبفای استان به همراه جمعی از معاونین و مدیران با حضور در صدا و سیمای مرکز گیلان با تقی ربانی مدیرکل این سازمان نشستی صمیمانه داشت.

بنابراین گزارش؛ طی این جلسه که با هدف برنامه ریزی در خصوص استقبال از هفته صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد، علیرضا غیاثی ضمن تشکر و قدردانی از همکاری همیشگی این رسانه ملی با آبفای گیلان بیان داشت: همه کشورها در مصرف انرژی های طبیعی مدیریت مصرف دارند و مصرف درست بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید برای مدیریت مصرف و استفاده درست از انرژی به خصوص آب، فرهنگ سازی صورت گیرد.

وی؛ از مدیر کل صدا و سیمای مرکز گیلان خواست تا در انتقال پیام های آموزشی به شهروندان و لزوم مدیریت مصرف آب با توجه به کاهش منابع آبی و مشکلات تأمین و توزیع آب در استان، یاریگر شرکت آب و فاضلاب استان گیلان باشند.

سپس مازیار غلام پور معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت با ارائه شمای کلی از منابع تامین آب شرب استان اذعان داشت: به لحاظ منابع تأمین آب در مناطق بهره مند از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان مشکلی وجود ندارد ولی با توجه به تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی در نقاط ارتفاعی ، چشمه ها با افت دبی آب مواجه می شوند.

وی در ادامه افزود: سرانه مصرف آب شرب در گیلان بالاتر از حد استاندارد می باشد که استفاده نامناسب و غیرمجاز از آب شرب از علل اصلی آن می باشد که جهت آبیاری باغات و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد از طرفی دیگر به دلیل مسافرپذیر بودن این استان و مصارف بالای کشاورزی توسط روستاییان محترم گیلانی، متاسفانه در فصل گرم سال با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستیم که همراهی سازمان صدا و سیما در انتقال محتوا و پیامهای صرفه جویی در پیشگیری از این بحران بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه علی سیدزاده مدیر کل دفتر مدیریت مصرف،خدمات مشترکین و کاهش هدررفت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: کنترل مصرف در روزهای پیک مصرف ، نیازمند تغییر رفتار مصرفی مردم می باشد و برای ایجاد این تغییر رفتار انتقال پیام به صورت مستمر و مداوم شرط اساسی است که این انتقال از طریق رسانه های مختلف به خصوص صدا و سیما می تواند بسیار موثر و کارآمد باشد.

وی یادآور شد: بیشترین مصرف آب در بخش خانگی است و بیشترین مصرف در ایران مربوط به استحمام است که یک دقیقه باز بودن سردوش حمام ۱۵ تا ۲۰ لیتر آب استفاده می شود و در گام اول مدیریت زمان بسیار حائز اهمیت است و همچنین تجهیز شیرآلات منزل به کاهنده مصرف و تغییر رفتار مصرفی از دیگر عوامل موثر در مدیریت مصرف آب می باشد

در پایان جلسه؛ ربانی مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان، قول مساعد همکاری با شرکت آبفا در خصوص تولید و انتشار برنامه های آموزشی و فیلم های داستانی در خصوص مدیریت مصرف آب داد و خاطرنشان کرد: با فرهنگ سازی، رفتار مصرفی اصلاح خواهد شد و بعنوان رسانه مردمی آماده همکاری جهت انتقال پیام ها و مفاهیم آموزشی درخصوص چگونگی مصرف درست آب می باشیم.

  • منبع خبر : آب و فاضلاب گیلان